پشت این کوه قشنگ - که همه پر شده از صخره و سنگ - سبزه زاریست که دل میبرد از سینه تنگ
 کوه تفتان

باسمه تعالی

 

این کوه در موقعیت جغرافیایی بین 28درجه و30دقیقه الی 28درجه و5دقیقه عرض شمال و60درجه و50دقیقه تا 61درجه 15درجه طول شرقی از نصف النهار گرینویچ و در 42 کیلومتری شمال شهر خاش بین شهرستان خاش و شهر میرجاوه قرار گرفته است. ارتفاع آن 3941متر و نسبت به همواریهای اطرافش حدود 2 هزار متر است.
واژه تفت به معنی گرم، حرارت و سوزان است . و احتمالاً به دلیل آتشفشانی بودن این کوه نام آن را تفتان گذاشته‌اند. در زبان محلی به کوه تفتان چهل تن هم می‌گویند

کوه تفتان دارای 4قله است:
1-قله‌‌ی شمالی که بلندترین قله این کوه است به نام"کوه زیارت" معروف است.
2-قله‌ی جنوبی که کوتاه تر و آتشفشانی است مادرکوه" نامیده می‌شود.


3-قله‌ی شمال شرقی صبح کوه" نام دارد.
4-قله‌ی که در مغرب قله‌ی جنوبی قرار گرفته نرکوه نامیده می‌شود.

مسیر صعود:
برای صعود به تفتان باید از زاهدان به روستای "کوشه" نرسیده به شهر خاش رفت و از آن جا به روستای خم چین رفته سپس از طریق تنگ گلو راه را ادامه داد.
از روستای کوشه تا قله‌ی کوه حدود 15 کیلومتر است. مدت صعود به قله حدوداْ10ساعت طول می‌کشد.

آب مصرفی:

آب این دره دارای املاح گوگردی است و قابل مصرف نیست و تنها آبی‌که در مسیر قابل آشامیدن است از چشمه‌ای موسوم به آب خوش که در نزدیکی تنگ گلو قرار دارد و دارای آب سالم و گوارایی است می‌جوشد.
درقلل کوه تفتان سه دریاچه وجود دارد که به دریا سر معروف هستند. دو دریاچه در قسمت شمال قرار دارد که عمق آن‌ها کم و اغلب دارای آب گوارا می باشند و دیگری که بزرگتر است دارای آب شور دایمی است.
در اطراف کوه تفتان دره‌های متعددی است که آب های قسمت شمال و شرق آن به صورت رودخانه " لادیز" و" گزد" به رود میرجاوه که امتداد رود" تالاب" یا "تلخ آب" است می ریزد و آب دره‌های جنوبی کوه تفتان وارد درۀ خاش می‌گردد و به سبب ارتفاع بسیار و دره‌های پرآبی که این کوه در آن منطقه‌ی گرم و سوزان دارد در فصل تابستان ییلاق مردم طایفه "ریگی" ودیگر عشایر بلوچ ساکن پیرامون شهرستان خاش است.

در دامنه‌های کوه تفتان به دلیل شرایط مناسب آب و هوا گیاهان و درختان گوناگونی رویش کرده‌اند که همانند جنگلی در دل کویر است.

|+| نوشته شده توسط علیرضا معروف در یکشنبه ۱۶ اسفند۱۳۸۸  |
 
 
بالا